GIMNAZJUM DOCENIONE

autor: Agnieszka Kaczmarek (Gimnazjum)

W dniu 21 kwietnia 2016 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbył się finał XV edycji ogólnopolskiego konkursu „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI”, organizowanego pod patronatem Pani Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej, Abp. Celestino Migliore - Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Bpa Jerzego Mazura - przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazju...m zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach oraz kształtowanie postawy solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych. Ważnym elementem było też poznanie ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych. Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Czaplinku po raz kolejny wzięli udział w tym przedsięwzięciu, pokonując w rywalizacji konkursowej rywali z około 400 szkół z całej Polski. W kategorii literackiej najlepsza w kraju okazała się uczennica klasy 1d, Małgorzata Ścisłowska. Jej „Listy do Pana Boga” do głębi poruszyły serca członków jury. Najwyżej oceniono również scenariusz lekcji nauczycielki języka polskiego z naszej szkoły, pani Małgorzaty Moczarskiej, która zaplanowała zajęcia „Wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami”. Konspekt okazał się najlepszy spośród prac nadesłanych przez kilkuset nauczycieli. Gimnazjum w Czaplinku, jak co roku, uczestniczyło poza tym w kategorii charytatywnej. W dniu 7 i 19 marca 2016 roku zostały przeprowadzone dwie akcje, których celem było wsparcie finansowe projektu: „Żłobek na peryferiach”. W przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz liczni mieszkańcy Czaplinka. Akcje opierały się głównie na kiermaszu książek, czasopism, przewodników i albumów o różnej tematyce, ze sprzedaży których uzyskano kwotę 394 zł. Koordynatorki, panie Agnieszka Kaczmarek i Barbara Kowalczyk, przekazały tę kwotę na potrzeby żłobka w San Domingo w Ekwadorze. Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta przedstawicieli naszej szkoły w Warszawie.

WARSZAWA WARSZAWA WARSZAWA